Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání    "S lehkostí motýlka společně rozplétáme složitosti světa."

"Zařiďme věci tak, aby je dítě udělalo dobře a my je za to mohli pochválit a nedopusťme, aby je udělalo špatně a my je za to museli kárat." Prof. PhDr. Zdeněk Matějček CSc.

Zpracováno: 2004/2005
Aktualizace: 9-11/2010
  8/2013
Poslední aktualizace: 8/2016
Platnost dokumentu do: 8/2019
Číslo jednací: 803/2016

Aktualizovaný ŠVP byl projednán a schválen na pedagogické radě 29. 8. 2016.

Obsah školního vzdělávacího programu

1.   Identifikační údaje o škole

2.   Charakteristika školy

3.   Charakteristika školního vzdělávacího programu

4.   Podmínky vzdělávání

4.1     Věcné vybavení

4.2     Životospráva

4.3      Psychosociální podmínky

4.4      Organizace vzdělávání

4.5      Organizace dne

4.6      Řízení školy

4.7      Personální a pedagogické zajištění

4.8      Spoluúčast rodičů

4.9      Vzdělávání dětí se speciálními potřebami dětí a dětí mimořádně nadaných

4.10   Podpůrná opatření

5.   Vzdělávací obsah

5.1      Obecná charakteristika bloků

5.2      Vzdělávací oblasti

5.3      Principy a metody vzdělávání v naší mateřské škole

5.4      Klíčové kompetence

5.5      Hodnocení dětí

5.6      Integrované bloky

6.   Doplňující programy

7.   Evaluační systém

7.1  Evaluace a hodnocení
7.2  Techniky (nástroje) evaluace
7.3  Evaluační kritéria - systém ŠVP PV

Identifikační údaje o mateřské škole

Přesný název školy podle posledního rozhodnutí o zařazení do sítě škol:
  Mateřská škola, Praha 10, Přetlucká 51/2252

Adresa: Mateřská škola Přetlucká 51/2252, 100 00, Praha 10 Strašnice

Právní norma: Příspěvková organizace

Telefonické spojení: Ředitelka
Vedoucí ŠJ
274782607, 777 152 660
274782593, 602 307 383

Typ zařízení: Předškolní zařízení s internátním provozem.
Součástí je školní jídelna

Kapacita: 112 dětí

E-mail: mspretlucka@volny.cz

www stránky: www.mspretlucka.cz

Zřizovatel: Městská část Praha 10, Vršovická 68

Bankovní spojení: Česká spořitelna, Praha 10, č. ú. 282948309/0800

Provozní doba: Nepřetržitý provoz pondělí 6.30 - pátek 17.00 hod.

Ředitelka školy: Mgr. Jitka Janouškovcová

Statutární zástupce ředitele: Ivana Buďárková

Odpovědná osoba za tvorbu ŠVP: Ředitelka školy

Charakteristika školy

Mateřská škola byla postavena jako instituce pro výchovu a vzdělání v 70 letech a nachází se nedaleko metra Skalka.

Od roku 1998 je mateřská škola samostatným právním subjektem, hospodaří jako příspěvková organizace a v roce 2005 byla přejmenována z Křenické na Přetluckou.

Provoz v mateřské škole je zajišťován ve třech třídách v rámci standardního denního provozu od 630 do 1700 hodin. Čtvrtá třída je internátní s nepřetržitým provozem od pondělí 630 do pátku 1700 hodin. Po dohodě lze využít kombinaci denního provozu s večerním provozem dle individuální potřeby rodičů až do 18.30 hodin, včetně večeře.

Na škole pracuje celkem 16 zaměstnanců, z toho 8 kvalifikovaných pedagogů (4 s vysokoškolským vzděláním), 2 asistentky pedagoga pro zajištění večerního a nočního provozu, 1 školnice, 2 uklízečky, 1 vedoucí školní jídelny a 3 kuchařky.

Prostorná zahrada s pravidelnou údržbou je osázena vzrostlými listnatými i jehličnatými stromy. Na zahradě jsou vybudována 2 pískoviště s pryžovým povrchem a hygienickými ochrannými kryty, věž se skluzavkou, SmartSoft mraveniště 3D, trampolína, lanový kolotoč, velká houpačka s multifunkční dopadovou plochou, pružinové houpačky, zahradní pítko, keramické mlhoviště, zastřešené terasy s umělým polyuretanovým povrchem SmartSoft s interaktivními prvky.  Zahradu lemují chodníky ze zámkové dlažby.

V přízemí i v patře jsou vždy 2 třídy (pracovna a herna-ložnice) se samostatným vchodem, dětská umývárna a WC, šatna pro personál a sociální zařízení.

V hospodářské části budovy je školní kuchyně se zázemím, ředitelna a kancelář vedoucí ŠJ. Prostory z nevyužité prádelny a mandlovny jsou po rekonstrukci, byla zde vybudována keramická dílna s vlastní keramickou pecí. Ze skladu čisticích prostředků je vytvořen logopedický koutek.

Škola prošla v minulých letech celkovou postupnou rekonstrukcí, technický stav budovy je dnes ve velmi dobrém stavu. Byla provedena výměna plastových oken a dveří, podlahových krytin, rekonstrukce elektroinstalace, osvětlení, vody, umýváren, šaten, rekonstrukce střechy, výtahů, zateplení budovy, zasklení vstupního vestibulu a zastřešení teras na školní zahradě.

Škola je vybavena dostatečným množstvím hraček, učebních pomůcek a didaktických materiálů a vybavenost tříd je stále modernizována a obměňována. V každé třídě jsou vytvořeny koutky pro vzdělávání a hru – koutek počítačové gramotnosti, environmentální, čtenářský. V dvou třídách je instalována interaktivní tabule, ve třetí třídě je Magic Box, přenosný interaktivní podlahový projektor.

Naším záměrem je další postupná modernizace estetického a materiálního vybavení školy i školní zahrady.

Charakteristika školního vzdělávacího programu

Školní vzdělávací program „S lehkostí motýlka společně rozplétáme složitosti světa“ vychází z rámcového programu pro předškolní vzdělávání. Byl zpracován v průběhu školního roku 2004/2005, je každým rokem aktualizován. Naší snahou je nepracovat s tímto dokumentem formálně, chceme, aby byl funkční, odpovídal rámcovému vzdělávacímu programu pro předškolní vzdělávání i filozofii naší mateřské školy. Postupnými obměnami se nám to daří.

Naše hlavní cíle, o které usilujeme:

Konkretizované očekávané výstupy RVP PV

Desatero pro předškoláka v mateřské škole

Naše škola je zařazena do projektu "Celé Česko čte dětem". Denně čteme dětem 20 - 30 minut.

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání