Zimní škola v přírodě Pec pod Sněžkou 2020

1. den 9. 2. 2020

Poslední pusa, zamávání a hurá do Krkonoš. Všichni jsme se moc těšili na sníh a nové zážitky. Cesta rychle ubíhala a k dobré náladě na nás vykukovalo sluníčko. Na svačinu a krátké protažení jsme se zastavili na benzinové pumpě u Jičína. Sluníčko nás provázelo i při výstupu na parkovišti v Peci pod Sněžkou. Zavazadla nám odvezli rolbou až na chatu a my jsme se vydali na cestu pěšky krásnou zasněženou krajinou. I když cesta byla do kopce, všichni jsme zdárně došli až do cíle k chatě Milíře. Na oběd jsme měli výborný vývar s nudlemi a špagety. Poté jsme se rozdělili do pokojů s obrázky se zimní tématikou. Dospěláci vybalili pečlivě zabalené oblečení do skříní a po odpoledním odpočinku a svačině jsme se vydali zabobovat a vyřádit se na sněhu na kopec za chatou. Po výborné večeři, kuře s rýží, nás navštívili Eskymačka s Eskymákem a poprosili o pomoc s utišením plačícího sněžného muže. Každá expedice musí mít vlajku, vyrobili jsme si ji tedy ve skupinkách a za odměnu jsme dostali první díl skládanky - hlavu Yettiho. Poté jsme se odebrali na pokoje, kde jsme po večerní hygieně a přečtení pohádky unavení ulehli do postýlek. Všichni jsme spokojeně usnuli a těšili se na další úkol příštího dne.
 
Fotografie z 1. dne si můžete prohlédnout ZDE
 

2. den 10. 2. 2020

Dneska jsme se probudili do zamračené oblohy. Po vydatné snídani jsme zůstali na pokojích, protože sněžilo s vydatným deštěm. Lyžování jsme odložili na odpoledne. Dopoledne jsme splnili další úkol od Eskymáků – slalomový běh mezi papuchalky. Po obědě, ke kterému paní kuchařka připravila bramborovou kaši a filé, jsme si přečetli došlé pohledy od maminek a tatínků. A zatímco za okny řádila sněhová bouře, my jsme si užívali poledního klidu na pokojích. Bouře se uklidnila a my mohli vyrazit na první lyžovačku na Modrý důl. Lyžařští instruktoři nás po rozcvičce rozdělili do dvou skupin a začalo lyžování. Ti, co již na lyžích trošku uměli, po krátkém rozlyžování zkusili jízdu na vleku a pak už vesele sjížděli kopec. A ti, kteří na lyžích stáli poprvé nebo si na nich ještě nebyli jistí, trénovali s panem instruktorem pod kopcem. Po prvních dojmech z lyžování jsme se vrátili na chatu. K večeři jsme měli borůvkové knedlíky, které nám chutnali natolik, že si někteří i přidávali. Za splnění dopoledního úkolu nám Eskymáci přinesli další části do skládanky. S plnými bříšky jsme se osprchovali a ulehli do postýlek. Ještě pohádka, pohlazení a krásnou dobrou noc.

Fotografie z 2. dne si můžete prohlédnout ZDE

 

3. den 11.02.2020

Dnešní probuzení bylo jako do pohádky, přes noc napadalo 20 cm nového sněhu a vše bylo pokryté bílou peřinou. Snídaně máme ve formě rautu a nabíráme si podle chuti - chléb, rohlíky, lupínky, müssli, kuličky, koblížky, koláčky, vánočka, šunka, sýr, marmeláda, med, nutella, ovoce, zelenina, kakao, mléko, čaj. Dopoledne sportujeme rozděleně. První skupina si užívá lyžovačky na Modrém dole a druhá plní další úkol od Eskymáků v okolí chaty - eskymácké MHD (psí spřežení). Odpoledne se obě skupiny prostřídaly. K obědu nám paní kuchařka přichystala dobrou omáčku s masem a těstovinami. Při poledním klidu jsme se těšili z pohledů od rodičů a také jsme na oplátku poslali kreslený pozdrav domů. K večeři jsme měli rizoto, které všem moc chutnalo. Od instruktorů jsme obdrželi průkazy, kde jsou zaznamenávány postupné lyžařské úspěchy. Završení dne byl další úkol od Eskymáků. Vyzkoušeli jsme si neobvyklou jízdu na eskymáckých lyžích (papírových). Odměnou Yeti dostal další část těla. Po večerní hygieně a přečtení pohádky jsme unaveni ulehli do postýlek. Za okny opět padal sníh.

Fotografie z 3. dne si můžete prohlédnout ZDE

 

4. den 12.02.2020

Sněžit ještě nepřestalo. Za poslední dny již napadlo půl metru nového sněhu a sněžení nás doprovázelo i nadále celý den. Ale jsme na to patřičně vybaveni a nadále si užíváme sportovních a sněhových radovánek. Střídavě ve dvou skupinách si radostně lyžujeme. Z lyžařů začátečníků se postupně stávají lyžaři, umí obloukovou techniku, bezpečně zabrzdit a jezdit samostatně na vleku. Pokročilí se zdokonalují v lyžařské technice a všichni se připravují na zítřejší závod ve slalomu. Výdej energie na svahu doplňujeme svačinou, ovocem a teplým čajem.
Jako každý den nás doprovází příběh o Yetim. Dnes jsme nakrmili hladového ledního medvěda a za to se nám objevil Yeti oblečený v celé své parádě.
Paní kuchařka se opět postarala o výtečné stravování. K obědu jsme si pochutnali na smaženém řízku s bramborem, k večeři jsme s chutí snědli dukátové buchtičky. Téměř všichni si přidávali.
Před večeří zbyl čas na sledování pohádky Yeti: Ledové království a společně jsme si vyrobili odznaky naší polární výpravy. Závěrem dne bylo sprchování, příprava věcí na další den a pohádka na dobrou noc.

Fotografie z 4. dne si můžete prohlédnout ZDE

 

5. den 13.2.2020

Probouzíme se a k našemu milému překvapení už nesněží. Počasí slibuje krásný den. Po snídani se všichni společně vydáváme na svah a těšíme se na závody ve slalomu. Doprovází nás dobrá nálada, sluníčko a chuť závodit. Po rozlyžování ve skupinách děti sjíždí slalom, zvlášť začátečníci a pokročilí, a v těchto kategoriích bylo také vyhlášení umístění na prvních třech místech. Posledního lyžování si užíváme v prodlouženém čase a nemůžeme se ho nabažit. Ze sjezdovky sjíždějí zdatní lyžaři až k chatě, méně zdatní se svážejí rolbou. Obě skupiny mají velký zážitek.
Před chatou ještě Yetimu zazpíváme Grónskou písničku (Jarek Nohavica), která nás doprovázela celým pobytem a svolávala nás ke všem činnostem a k jídlu. Po cestě nám vyhládlo a paní kuchařka nám uvařila hovězí vývar s domácími nudlemi a guláš s houskovým knedlíkem. Nepatří to ke zdravé stravě, ale pro zdatné sportovce se hodí.
Po obědě využíváme čas k vyhlášení umístění našich závodníků. Diplomy dostávají všichni, protože si je zaslouží pro svoji odvahu, sportovní nasazení a velký pokrok na lyžích. Po prodlouženém zaslouženém odpočinku se vydáváme hledat poklad Yetiho. A co myslíte, našli jsme? Překvapení po příjezdu.
Dále si u chaty užíváme poslední jízdy na bobech v parádním prašanu. Před večeří je čas na kousek pohádky o Yetim a postupné balení výstroje i kufrů. Dobrá večeře (zapečené těstoviny), hygiena, dobalujeme a finišujeme, aby naše zprávy pro vás byly na webu včas. ????Bylo to krásné a zítra se těšíme domů. Přijedeme před MŠ kolem 13. hodiny.

 

Fotografie z 5. dne si můžete prohlédnout ZDE